Agroturystyka - Podzamcze Chęcińskie
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Podzamcze 8, 26 - 060 Chęciny, woj. świętokrzyskie
Kliknij "Lubię to!" i otrzymaj 5% zniżki na noclegi.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Centrum Nauki Leonardo da Vinci mieści się na terenie Parku Naukowo - Technologicznego w Podzamczu, w województwie świętokrzyskim. To drugi, tuż po warszawskim Centrum Nauki Kopernik tego typu obiekt w Polsce.

Obiekt ten ma na celu popularyzowanie nauki, poprzez zabawę. Teren, na którym Centrum jest umiejscowione daje nieograniczone możliwości w organizowaniu różnego rodzaju eventów, czy wystaw. Wokół bowiem rozciąga się barokowy park, na terenie którego często rozmieszczane są namioty z ciekawymi wynalazkami, których działanie można zobaczyć na własne oczy. Poza tym, w niedalekiej odległości jest Biobank – w nim badane są komórki macierzyste, oraz niewielki, odrestaurowany dworek starosty chęcińskiego. Samo Centrum to nowoczesna, przeszklona budowla, która przyciąga wzrok turystów. Celem twórców Centrum Nauki było promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej, ciekawości otaczającego nas świata, a także rozwijanie kreatywnego i samodzielnego myślenia. Rozwój społeczeństwa sprawił, że wprowadzanie nowych metod edukacyjnych stało się koniecznością. Stosowane przez Centrum metody są interesujące i nowatorskie, dzięki czemu każdy, kto postanowi się tam wybrać, z pewnością nie będzie czuł się zawiedziony.

Sam budynek Centrum robi niemałe wrażenie – znajduje się tam bowiem ponad cztery tysiące metrów wystawienniczych, zlokalizowanych na dwóch poziomach. Tuż przed wejściem można zobaczyć ciekawą fontannę. Na dachu budowli zaś znajduje się ogród, z którego doskonale widać chęcińskie wzgórze zamkowe. To doskonały przykład budynku nowoczesnego, który jest bardzo funkcjonalny. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – najmłodsi mogą zetknąć się z nauką i poznać ją dzięki zabawie, a dorośli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy. Zwiedzający mogą samodzielnie dokonywać różnych eksperymentów, badać swoją masę ciała, oglądać modele przeróżnych wynalazków, czy sprawdzić swój wzrok i spostrzegawczość przy iluzjach optycznych. Można zetknąć się z masą interaktywnych ekspozycji, czy wziąć udział w zabawach organizowanych przez przyjazną obsługę.

Wystawy

W centrum pojawia się wiele wystaw, które co jakiś czas są zmieniane i modernizowane. Jedną z nich jest "Człowiek – trybik w machinie przyrody". To kompletny przekaz edukacyjny, ulokowany w scenerii idealnie komponującej się z wystawą. Można na niej zobaczyć eksponaty mechatroniczne, multimedialne oraz mechatroniczno – multimedialne. Wystawa odnosi się do czterech obszarów ekologiczno – przyrodniczych: ochrony atmosfery, ochrony zasobów wodnych, ochrony różnorodności biologicznej i prawidłowego funkcjonowania ekosystemów oraz racjonalnego gospodarowania odpadami. Patronem innej wystawy, zatytułowanej "Człowiek – niezwykła maszyna" jest Leonardo da Vinci. Jej celem jest uświadomienie ludziom działania skomplikowanego, ludzkiego organizmu. Dzięki niej dowiemy się co robić, aby nasze ciało poprawnie funkcjonowało i jakie czynniki wskazują na zaburzenie jego równowagi. Zwiedzający mogą poznać idealne proporcje ludzkiego ciała na podstawie „człowieka Witruwiańskiego” autorstwa Leonarda da Vinci. Każdy ma możliwość stworzenia swojej własnej, indywidualnej postaci, która będzie odpowiadać jego sylwetce. Kolejną wystawą jest "Odkryj siebie", która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka – oddychanie, bicie serca, reakcje na bodźce, utrzymanie pionowej postawy ciała oraz odżywianie. Dzięki niej sprawdzimy jak silne są nasze ręce, ile wody zawiera się w organizmie ludzkim, a także sprawdzimy czy nasze zmysły wzroku i słuchu działają poprawnie. Kolejną ekspozycją, ściśle związaną z poprzednią są "Zmysły człowieka". Jej tematem także jest organizm ludzki, który przy odpowiednim funkcjonowaniu pozwala osiągnąć maksymalną tężyznę fizyczną i sprawność umysłową. Zwiedzający mogą sprawdzić jak daleko sięga ich wzrok, starać się rozpoznać niewidzialny przedmiot, czy zmierzyć zakres słuchu.

Oferty dla szkół

Centrum Nauki Leonardo da Vinci oferuje także ciekawe pakiety dla szkół. W zależności od miesięcy, można zapisać się na programy edukacyjne, które są przygotowane odpowiednio dla przedszkoli i nauczania wczesnoszkolnego, szkół podstawowych, gimnazjów, a nawet liceów. Najmłodsi mogą dowiedzieć się wiele o anatomii zębów i o tym, jak ważna jest ich odpowiednia higiena, zbadania fal akustycznych, czy znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tak bardzo lubimy słodkie produkty. Starsze dzieci mogą wziąć udział w warsztatach dotyczących świata roślin, poznać znaczenie węglowodanów dla organizmu ludzkiego, czy dowiedzieć się czegoś o właściwościach sorpcyjnych. Młodzież w wieku gimnazjalnym i starsza pozna lepiej związki chemiczne, dowie się wiele o zaletach i wadach herbaty, a także przekona się, czym jest miareczkowanie alkacymetryczne. Warsztaty są odpowiednio dobrane do wieku zwiedzających i umożliwiają wykonywanie wielu ciekawych doświadczeń. Poza tym, Centrum organizuje także lekcje podczas ferii zimowych oraz prowadzi wiele edukacyjnych spotkań, mających na celu propagowanie ekologii.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest wspaniałym miejscem, które uczy przez zabawę. Dzięki nowoczesnym metodom kształcenia jest atrakcyjne nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także nauczycieli, którzy mogą poznać wiele nowatorskich systemów nauki. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i z pewnością pogłębi swój stan wiedzy. Miejsce to jest świetną destynacją rodzinnego wypadu, ponieważ ani dorośli, ani dzieci na pewno nie będą się tutaj nudzić.

Zobacz także