Agroturystyka - Podzamcze Chęcińskie
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Podzamcze 8, 26 - 060 Chęciny, woj. świętokrzyskie
Kliknij "Lubię to!" i otrzymaj 5% zniżki na noclegi.

Jaskinia Raj

Telefon do jaskini Raj: (041) 315-05-72

Jaskinia Raj położona w Górach Świętokrzyskich jest uważana za najpiękniejszą jaskinię w Polsce. Jes ona również jedną z największych atrakcji turystycznych regionu Gór Świętokrzyskich.

Jej nazwa - Raj jest przeciwieństwem znajdującej się w pobliżu wcześniej odkrytej, ubogiej jaskini, zwanej Piekło. Bogactwo i uroda jaskini polega na tym, że znajdują się w niej nacieki skalne o różnorodnych, niezwykłych kształtach. Zwisające ze stropu sople to stalaktyty, natomiast sople wyrastające z dna ku górze to stalagmity.

Draperie na ścianach jaskini Raj są także naciekami tworzącymi oryginalne wzory. Robią one ogromne wrażenie na zwiedzających. Wybierając się w Góry Świętokrzyskie należy koniecznie zwiedzić to niecodzienne miejsce.

Wyjątkowa jaskinia Raj została przypadkowo odkryta w roku 1963 przez mieszkańców okolicznych wsi. Dwa lata później, aby zabezpieczyć jaskinię przed zniszczeniami jej wejście zamknięto kratą. W jaskini przeprowadzono badania podczas których znaleziono ślady obecności człowieka sprzed 50-60 tysięcy lat oraz szkielety takich zwierząt jak niedźwiedź, żubr, mamut czy piżmowół. W roku 1972 jaskinię udostępniono publicznie dla turystów.

Jaskinia Raj jest otwarta dla zwiedzających w okresie od stycznia do listopada, w godzinach od 10.00 do 17.00, z wyjątkiem poniedziałków. Można ją podziwiać jedynie pod opieką przewodnika w grupach maksymalnie 15 - osobowych.

Warto zobaczyć również zamek w Chęcinach - oddalony o kilka kilometrów od jaskini Raj.

Zobacz także