Agroturystyka - Podzamcze Chęcińskie
Noclegi w Górach Świętokrzyskich
Podzamcze 8, 26 - 060 Chęciny, woj. świętokrzyskie
Kliknij "Lubię to!" i otrzymaj 5% zniżki na noclegi.

Podzamcze Chęcińskie

Podzamcze Chęcińskie to malowniczo położona i pełna uroków wieś w gminie Chęciny, w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim.

Atrakcje turystyczne

  • Odrestaurowany Dwór Starostów Chęcińskich z lat 1630-1657.
  • Monumentalna, barokowa brama wjazdowa z końca XVII wieku (łuk triumfalny) - wybudowana na cześć wracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego.
  • Aleja lipowa z drzewami liczącymi ponad 300 lat.
  • Ogród włoski w stylu barokowym.
  • Rzeka Czarna Nida.
  • Kamieniołom (nieczynny).
  • Leśna Góra (255 m.n.p.m).
  • Zalew w Lipowicy (w bliskim pobliżu Podzamcza).
  • Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne.
  • Biobank.

Historia dworu obronnego w Podzamczu

Dwór został wybudowany na początku XVII wieku z polecenia starosty Chęcińskiego – Stefana Bidzińskiego. Zamek w Chęcinach nie był dla niego wygodnym miejscem do urzędowania. Na miejscu budowy dworu znajdował się początkowo folwark (wzmianka o tym pochodzi z 1602 roku). Murowany dwór według dokumentów był już obecny w 1617 roku. Budynek kuchenny znajdował się na północ od dworu.

Następnymi osobami, które mieszkały w dworze była dwójka starostów z rodu Branickich. Po „potopie” szwedzkim, który przypadł na lata 1655–1660 zamek królewski w Chęcinach został uległ zniszczeniom, dlatego Stefan Bidziński zdecydował przenieść starostwo chęcińskie do dworu w Podzamczu. Siedziba starostów została też z jego decyzji rozbudowana o oficynę, położoną prostopadle do dworu oraz łuk triumfalny przy alei lipowej na południe od dworu. W roku 1685 kolejnym właścicielem dworu został Stefan Marchocki (starosta chęciński mianowany przez samego króla Polski Jana III Sobieskiego za zasługi podczas wojny).

Kolejnym właścicielem został Stefan Bidziński (syn poprzedniego starosty o tym nazwisku). Po 1700 roku obiekt został ponownie folwarkiem. Zlikwidowano fosy i zamieniono je na stawy. Dwór w XIX wieku został spichlerzem. W tym czasie uległy także zniszczeniu stylowe detale architektury barokowej, zmienił się też układ okien.

W latach 20. XX wieku budynki zostały przekazane jako siedziba szkoły rolniczej. Oficyna została w tym czasie podwyższona i przebudowana, zbudowana też arkadowe połączenie między oficyną a dworem. Drugi łącznik powstał w miejscu dawnej furty wykutej w ścianie. Dawny układ okien został także przywrócony. W latach 1939-1944 prowadzono kolejne prace nad remontem dworu, nadzorował je architekt Leon Kuszewski. Po drugiej wojnie światowej dwór został siedzibą szkoły rolniczej.

Dwór został kupiony przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w 2010 roku, a w grudniu rozpoczęły się pierwsze prace archeologiczne, restauratorskie i konserwatorskie. Finalizacja inwestycji jest planowana pod koniec 2012 roku. Znaczna część środków finansowych została pozyskana z Unii Europejskiej. Dzięki temu dwór wraz z oficyną odzyska swoją dawną świetność i zostanie przeznaczony na Centrum Szkoleniowo – Konferencyjne. Poddany renowacji zostanie również Łuk Triumfalny (brama Sobieskiego) z XVII, a miejscu boiska sportowego dawnej szkoły powstaną ogrody barokowe. Powstały zespół dworsko-parkowy będzię atrakcję turystyczną dla każdego odwiedzającego Podzamcze.

Zwiedzanie

Zespół Pałacowo-Parkowy można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 15.30 oraz w weekendy od godziny 11 do 17.

Zdjęcia

Aleja Lipowa w Podzamczu Chęcińskim
Aleja Lipowa w Podzamczu Chęcińskim, majową porą.
Szlakiem Jana III Sobieskiego - Podzamcze Chęcińskie
Wjazd triumfalny króla Jana III Sobieskiego do Podzamcza Chęcińskiego (zdjęcie z imprezy plenerowej "Szlakiem Jana III Sobieskiego" - 22 czerwca 2013r. w Podzamczu Chęcińskim). W tle barokowa brama wjazdowa wybudowana na cześć króla.
Kamieniołom w Podzamczu Chęcińskim
Nieczynny, kamieniołom w Podzamczu Chęcińskim - widok z Leśnej Góry.
Rzeka w Podzamczu Chęcińskim
Rzeka Czarna Nida w Podzamczu Chęcińskim.
Leśna Góra w Podzamczu Chęcińskim
Widok na Leśną Górę (255 m.n.p.m) w Podzamczu Chęcińskim.
Zalew w Lipowicy
Zalew w Lipowicy - w tle widok na zamek w Chęcinach i Leśną Górę.

Noclegi

Agropodzamcze - noclegi w centrum Podzamcza Chęcińskiego, niepodal alei lipowej.

Ciekawostki

Inwestycje prowadzone w Podzamczu

Obecnie na terenie Podzamcza trwają prace nad powstaniem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego, Biobanku, Centrum Nauki Kopernik i ogród włoski.

Film kręcony na terenie Podzamcza

Na terenie dworu i parku w 1959 kręcono sceny do komedii Tysiąc Talarów, reżyserowanej przez Stanisława Wohla. Edmunt Niziurski (autor popularnych książek dla młodzieży) był współscenarzystą, a grała w nim między innymi Irena Kwiatkowska.

Legenda dotycząca kurhanu

Stefan Bidziński - starosta chęciński, uczestniczył także w wojnach w Polsce, w XVII wieku. Został jednak, któregoś dnia porwany i wzięty do niewoli w Turcji. Szczęśliwie udało mu się uciec wraz jego porwanym kolegą Arabem. Niestety w czasie męczącej i długiej drogi powrotnej do Polski poległ Arab. Bidziński przywiózł jednak jego ciało do Podzamcza, by tu go pochować. Niedługo potem zmarł koń zbiegłych jeńców. Starosta rozporządził usypanie dużego kurhanu, w którym został pochowany jego przyjaciel Arab wraz z koniem. Legenda głosi, że wraz w kurhanie zostały zakopane również inne cenne rzeczy, jak np. drogocenne siodło. Na przestrzeni lat kurhan był wielokrotnie rozkopywany przez ludzi, ale w jakiś tajemniczy sposób zawsze powracał do swojej początkowej wersji. Mało kto wie, gdzie znajduje się kurhan. Podobno jest on położony po drugiej stronie szosy, przy dawnym budynku nauczycielskim.

Szlakiem Jana III Sobieskiego - Podzamcze

22 czerwca 2013r. na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim odbyła się impreza plenerowa promująca "Szlak Jana III Sobieskiego", towarzyszyły jej liczne atrakcje: wjazd triumfalny króla Jana III Sobieskiego do Podzamcza, pokaz walk na dawną broń, XVII wieczne kabarety, pokaz tańca dworskiego, sokolnictwo, walki na dawną broń, przedstawienie teatralne obrazujące życie codzienne w XVII wieku, pieśni staropolskie, kabarety i pokazy kuglarskie, prezentacja umundurowania, warsztaty kuchni staropolskiej. Udział w imprezie był bezpłatny.

O wydarzeniu napisali między innymi: Gazeta Wyborcza, Radio Kielce.

Kabaretowe wakacje z duchami 3 w Podzamczu Chęcińskim

Scena - Kabaretowe Wakacje z Duchami w Podzamczu
Motyw bramy "Sobieskiego" na scenie podczas "Kabaretowych Wakacji z Duchami" w Podzamczu, 19 lipiec 2013.

Kabaretowe Wakacje z Duchami 3 odbyły się dnia 19 lipca 2013 roku przy odnowionym dworze starościńskim w Podzamczu Chęcińskim. Na scenie wystąpili między innymi: Jerzy Kryszak, Kabaret Łowcy.B, Kabaret Nowaki, Artur Andrus, Kabaret pod Wyrwigroszem, Kabaret Smile, Kabaret Skeczów Męczących.

Zobacz także